Jak naprawić pęknięte płytki ceramiczne?
W naszych artykułach podkreślamy, że płytki ceramiczne są trwałym i odpornym materiałem na wykończenie ścian. Oczywiście w wyniku uszkodzenia mechanicznego może dojść do pęknięcia szkliwa lub odspojenia ich na większej płaszczyźnie. Na szczęście w tego typu sytuacjach nie zawsze jesteśmy zmuszeni do wezwania fachowca, gdyż z usunięciem tych uszkodzeń można sobie poradzić samodzielnie. Jak w takim razie naprawić płytki?
Pęknięta płytka – jak sobie z tym poradzić?
W przypadku pęknięcia płytki w pierwszej kolejności należy delikatnie usunąć fugę wokół niej, a następnie ją rozbić. By nie uszkodzić sąsiednich płytek podczas rozbijania, powinno się ustawić przecinak na środku płytki i mocno uderzyć. W puste i oczyszczone miejsce należy umieścić nową płytkę i oczywiście trzeba pamiętać o użyciu krzyżaków (dzięki temu będzie ona równo położona). Ostatnim krokiem jest spoinowanie, ale możemy się za to wziąć dopiero po wyschnięciu kleju.
Odspojenie płytek – jak to naprawić?
Jeśli odspojenie dotyczy wyłącznie jednego elementu, problem można usunąć samodzielnie, natomiast jeśli wielu, lepiej wezwać fachowca. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy kafelki w łazience trzymają się dobrze, należy je opukać. Gdy płytki wydają głuchy dźwięk, oznacza to, że są odspojone.
W celu naprawienia odspojonych płytek można skorzystać z jednego z dwóch sposobów.
Sposób 1
Pierwsza metoda jest wygodna, ponieważ nie wymaga zdejmowania płytek. Jeżeli problem dotyczy jednej płytki, wystarczy usunąć fugę i wprowadzić pod nią zaprawę iniekcyjną na bazie cementu. Jeśli jednak doszło do odspojenia się płytek na większej powierzchni, po usunięciu fug należy wywiercić w płytkach otwory i za pomocą strzykawki zaaplikować zaprawę. Po wyschnięciu (około 24 godziny) można położyć fugi.
Sposób 2
W tym przypadku konieczne będzie całkowite usunięcie płytki. Pierwszym krokiem jest usunięcie fugi i delikatne odklejenie płytek za pomocą szpachelki lub innego płaskiego narzędzia. Po dokładnym oczyszczeniu podłoża oraz płytki nanosimy na powierzchnię kafelki elastyczną zaprawę klejącą, która zapewni dobre wiązanie ze ścianą, ale też wyeliminuje napięcie między podłożem, a płytką. Oczywiście płytkę należy przykleić do ściany, a po wyschnięciu można położyć fugę.
Okazuje się, że uszkodzenie płytek nie musi się kończyć remontem całej łazienki. Kraków, Jejkowice – jeśli szukają Państwo płytek do swojej łazienki, zapraszamy do naszych salonów!