Jaki wybrać brodzik łazienkowy?
Mimo że na rynku z roku na rok większą popularność zdobywają kabiny prysznicowe walk-in, Polacy mimo wszystko często decydują się na kabinę z brodzikiem. Mimo że brodzik jest nieodłącznym elementem całego zestawu prysznicowego, zazwyczaj należy go dokupić osobno. Oczywiście ma to swoje plusy, ponieważ można wybrać model wedle własnych preferencji i potrzeb. Jak w takim razie wybrać brodzik łazienkowy?
Jakie rodzaje brodzików wyróżniamy?
Najczęściej spotykanymi brodzikami w salonach z wyposażeniem łazienek są trzy modele: brodziki klasyczne, powierzchnie prysznicowe oraz brodziki podpłytkowe. Czym charakteryzuje się każdy z nich?
Brodziki klasyczne – te modele dostępne są w największej liczbie kształtów w porównaniu z innymi. Można zdecydować się na brodzik w kształcie kwadrata, prostokąta, model okrągły lub półokrągły czy heksagonalny. Montowane są na płasko bądź na specjalnych nóżkach (stelażu), jednak wtedy muszą być obudowane płytkami bądź panelami. Dostępne są modele tzw. samonośne, ale też wpuszczane w podłogę. Na drugi model można się decydować wtedy, gdy jesteśmy w trakcie generalnego remontu lub po raz pierwszy aranżujemy własną łazienkę.
Powierzchnie prysznicowe – biorą swoją nazwę z tego, że są bardzo cienkie, wykonane z emaliowanej stali. Dostępne są w różnych kolorach, jednak kształt najczęściej może być prostokątny lub kwadratowy. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość w utrzymaniu w czystości.
Brodziki podpłytkowe – nietrudno się domyślić, że decydując się na zakup takiego modelu, trzeba to zrobić na etapie budowy/pierwszej aranżacji łazienki bądź generalnego remontu. Wyposażone są w odpływ/kratkę ściekową oraz syfon. Powierzchnia brodzika została wyprofilowana w taki sposób, by był spad w stronę odpływu. Montaż kabiny prysznicowej do tego brodzika ma miejsce bezpośrednio na podłodze.
Z jakich materiałów produkuje się brodziki?
Akryl – lekki, ale podatny na zarysowania i matowienie. Powierzchnia może być poddawana renowacji.
Ceramika – cięższa w porównaniu do akrylu. Zazwyczaj pokrywana jest specjalną powłoką odporną na osiadanie osadu. Charakteryzuje się idealnie gładką powierzchnią, ale jest podatna na uszkodzenia.
Stal emaliowana – trwała, ale w przypadku dobrej jakości stali. W innym przypadku może żółknąć, zarysowywać się i odpryskiwać.
Kompozyt – trwały, dostępny w różnych kolorach.
Materiał SMO – antybakteryjny, dostępny w wielu kolorach.
Kamień naturalny – drogi i ciężki, jednak bardzo designerski. Należy go odpowiednio zabezpieczać, by nie matowiał.
Szukając idealnego brodzika do własnej łazienki, warto sprawdzić wyposażenie łazienek Kraków – w naszym salonie łazienek Cermar specjaliści z pewnością dobiorą najlepszy model!